• הרשמה לרשימת התפוצה

  כתובת הדוא"ל שלך:

 • אלי שיר מופיעה למען הקהילה

  מופע התנדבותי בבית החולים "הדסה" ב 25.1
 • אלי שיר חוזרות מהופעות בפולין

  מקהלת אלי שיר חזרה השבוע ממסע הופעות במסגרת מסע שורשים בקרקוב ,וורשה ולודג'. המקהלה הופיעה וייצגה בכבוד את ישראל בסדרת מופעים מרשימה!
 • נופש פסח תשע"א

  רוצים לבלות נופש פסח חוויתי ומוסיקלי? השנה אהיה שם אי"ה בבית ההארחה שלומי, עם תכנית מוסיקלית ייחודית, וערבי שירה בציבור, לצד טיולים ושיעורי עיון. לפרטים צלצלו: 054-2488868
 • הופעות בכנסים

  אלי שיר הופיעה לאחרונה בשני כנסי מקהלות: האחת ברמת אפעל בכנס שארגנה, וההופעה השניה בכנס מקהלות נשים בגבעת שמואל

על שום מה שירה?

בס"ד

בשעה טובה מתחתנים? מארש החתונה ,או ניגון חסידי רוחני מלווה אתכם לרגע המיוחד בחייכם.

מתגייסים לצבא? טירונים שרים בכל כוחם באימונים מפרכים .

ילדך הקט עומד להגיח לעולם שלנו? כל ההמלצות הן להשמיע מוסיקה להרגעת חבלי הלידה, או לפחות להסיח דעתך, היולדת,  ממתח ומכאב.

בתרבויות רבות, נשים עובדות בשדה, במטבח, ושרות במלוא גרון. ברחוב- אתה הולך ושורק להנאתך.

אפילו בלימוד גמרא, הדיון מתנהל בנעימת קול מוסיקלית.

גם שירי ערש הם חלק בלתי נפרד מתרבות גידול וחינוך ילדים. ובמילים אחרות: חיינו מלווים באורח תדיר וברגעים לא מעטים על ידי שירה- או שירה אקטיבית יזומה , או האזנה לשירים. מצחיק,נכון? מוסיקה שהיא אמנות שדורשת מיומנות , מופיעה בחיינו ללא כל קשר ליכולת ביצועית. היא מופיעה ככלי ביטוי, כשפת דיבור משנית שהיא אוניברסאלית ומקובלת .

אם ננסה להבין מדוע, נוכל לראות שהריתמוס של החיים יש לו דמיון  לריתמוס של המוסיקה, צבע וגוון של חוויות אישיות פוגש צבע וסגנון מוסיקלי, מבנה מוסיקלי פוגש ברצף של התרחשויות על פני זמן.

זו הסיבה ששירה משתלבת אך באופן טבעי ברצף חיינו. אנחנו רק לא מבחינים עד כמה שירה היא חלק מהדיבור היומיומי שלנו, החל מאמא שקוראת לבנה בנעימה מיוחדת ממרפסת הבית, דרך שיר או דקלום של ילדים לפני הארוחה, עבור לשירת ההמנון בטקסים, וכלה בשיר ערש מרגיע שנושא בתוכו חום ואהבת הורה, לצד מסרים חינוכיים לילד הנרדם.

הדיבור המוסיקלי מתקיים לצד הדיבור בשפה שלנו כמעט ללא הפרדה או גבול. ניתן ללכת צעד אחד ולומר שהחיים הם מוסיקה. הזרימה של החיים, רצף האירועים, הגוונים שאנחנו נותנים להם- על פי פרשנותנו, זהים לשפה המוסיקלית למשל: למז'ור אנחנו מפרשים: שמח, ולמינור,עצוב, בעוד שמז'ור הוא מבנה סולם המכיל טרצות גדולות, מז'וריות, ומינור, המכיל טרצות קטנות-מינוריות. מי קבע שמינור הוא עצוב? שמז'ור שמח?

בצמתים המשמעותיים , כמו גם במהלך היומיום, המוסיקה משתלבת בחיינו בצורה אינטגרלית בסביבה ההבעתית שלנו. גם  על ידי דיבור-דקלום, גם בשירה קבוצתית (תפילת בית כנסת, בבתי ספר), בטקסים דתיים או מעמדים טקסיים, גם בשיטות טיפוליות פרטניות או קבוצתיות. גם בשירה פנימית ,המוסיקה מערסלת ומנענעת ובכוחה להרגיע. בשירה קהילתית, היא יוצרת חיבור והזדהות בין אנשים, ןמחזקת תחושת שיוך, שכל כך חסרה בימינו. אנשים זקוקים לקשר, אנשים זקוקים לגשר, כתבה המשוררת רחל שפירא.

זו כנראה הסיבה לפריחת תרבות השירה בציבור, ולריבוי מקהלות וחבורות זמר בכל יישוב , קיבוץ, בית ספר או במקומות עבודה.

ואולי השירים הם סימני הפיסוק, סימני השאלה סימני הקריאה של החיים. מעין שפת תווך נדרשת ,על מנת לתת סדר ומשמעות להתרחשות של החיים?…גם זו דרך לראות את תפקידם.

ובכל זאת, מקומה של השירה כאמנות ממקם אותה כיכולת הבעתית הדורשת מהאמן כשרון, השראה ודימיון.

ובל נשכח, המוסיקה , כמו כל אמנות, מביאה איתה גם את הפן שמעל ליומיום, ומעבר לבנאלי ולמצוי. יש בה צדדים שאינם נתפסים כניתנים להמחשה. שירה יכולה לגרום לחוויה שהיא רב חושית ולנגוע בחלק הלא מודע שלנו. היא מביאה איתה תמיד את נינוח הלא ידוע והלא מושג, מעולמות רחוקים וגבוהים.