• הרשמה לרשימת התפוצה

  כתובת הדוא"ל שלך:

 • אלי שיר מופיעה למען הקהילה

  מופע התנדבותי בבית החולים "הדסה" ב 25.1
 • אלי שיר חוזרות מהופעות בפולין

  מקהלת אלי שיר חזרה השבוע ממסע הופעות במסגרת מסע שורשים בקרקוב ,וורשה ולודג'. המקהלה הופיעה וייצגה בכבוד את ישראל בסדרת מופעים מרשימה!
 • נופש פסח תשע"א

  רוצים לבלות נופש פסח חוויתי ומוסיקלי? השנה אהיה שם אי"ה בבית ההארחה שלומי, עם תכנית מוסיקלית ייחודית, וערבי שירה בציבור, לצד טיולים ושיעורי עיון. לפרטים צלצלו: 054-2488868
 • הופעות בכנסים

  אלי שיר הופיעה לאחרונה בשני כנסי מקהלות: האחת ברמת אפעל בכנס שארגנה, וההופעה השניה בכנס מקהלות נשים בגבעת שמואל

קח ניגון לדרך

בס"ד

קחו אתכם שיר לדרך. חבקו היטב  שירים במסע החיים. בשיר יש נוסחת קסם שבה המילים מבטאות ברגע קצר ומסוים את הלך הרוח הפנימי שבנו, צובעים בצבע מיוחד את הרגש שאנו חווים. בשיר יש סיפור טוב ומנגינה טובה. ר' נחמן קורא ליצירה השירית חיבור נכון של הפכים. כמו ניגודים שמשלימים זה את זה.

מובא בליקוטי מוהר"ן תורה רל"ז: "הניגון והכלי שיר הביא לוי לעולם וזה שאמרה לאה הפעם ילווה אישי אלי- שעתה הפעם שנולד לוי שע"י באה בחי' הניגון וכלי שיר לעולם, הפעם ילווה אישי אלי בבואי כי התחברות שני דברים הוא ע"י ניגון וכלי שיר".

ומוסיף ר' נתן מברסלב בליקוטי הלכות (הל' נשיאת כפיים ה"ה, ס"ו)

"כי עיקר התחברות שני דברים הרחוקים זה מזה מאוד שהם כמו שני הפכים, עיקר התחברותם ע"י ניגון".

בלחן, המלחין בוחר גם את המוטיבים הנכונים על פני אלה שאינם מתאימים. עיקר מתוך עיקר וטפל. כך גם במילים. המשורר מדייק את מילותיו ובורר אותן מתוך שפה עשירה וגדולה, ומציב בפנינו את תמצית הרגש, תמצית הרעיון.ובסופו של תהליך,  זו תמצית מזוקקת היטב של צלילים ומילים שיוצרת חיבור נכון.

בשיר טוב, המילים הן בשירות המנגינה, והמנגינה-בשירות המילים. אז נוצר מן חיבור מושלם כזה שמביא את הכל לאמת אחת מיוחדת. וכשאתה מזדהה עם אותה אמת, אתה ברגע נכון ואינטימי מול עצמך, מול בוראך, מול המהות שבך.

בכל תקופה או אירוע מכונן בחיינו אנו מאמצים שיר או לחן לליבנו. לא תמיד יש לנו הסבר למה דווקא השיר הזה, ולעיתים תכופות, זה ברור ומובן לנו עד מאד.

לא תמיד המילים או הלחן קולעים למציאות, כי הרי, באמנות, המילים והלחן הם מעל המציאות, מעל היש והקיים שאנו רואים ומפרשים כמציאות. שיר טוב מביא אלינו את מה שמעבר להשגה שלנו, הוא יכול לתאר מציאות פנטסטית, או מציאות שאינה קיימת במונחים שלנו, כמו למשל בשיר של נתן אלתרמן "זמר שלוש התשובות", שבו גיבורת השיר מוכנה לסבול כל השפלה ונטישה מצד אהובה, רק לא בקשתו לשכוח אותו.

מותר לנו להיות ליפא העגלון שנוהג בעגלה ישנה ומהגג על העולם הישן והטוב, מותר לנו לשכב בין עשבים ולהיות נועה, הילדה של כן ולא, מותר לנו להתאהב עד טירוף, או להיות אמא יהודיה ששרה שיר ערש לילדה, ואפשר גם להיות צוענייה יפהפייה שחיה את הרגע ומציתה אש תשוקתית בכל מקום שבו היא הולכת.

אבל הנשמה שלנו שואפת תמיד ומוכנה להתבונן במה שמעבר לקיים. ללא השאיפה הזו, לא היינו חולמים חלומות, משיגים יעדים, ומנצחים מלחמות. באמנות , ניתנת ההזדמנות לנשמתנו להתבונן מעל ומעבר למציאות הקיימת הכובלת והמשעבדת. שם, בשיר אנחנו יכולים להיות מי שנרצה, לומר את הטקסטים שמעולם לא אמרנו, ושאולי לא נאמר אף פעם, כמו מכתב שלא יישלח ליעדו אף פעם. אנחנו נכנסים לעולם של דמויות אחרות עם אמירות שונות משלנו.

אז, קחו עצה טובה מר' נחמן, קחו אליכם שיר שיבטא את מה שהנכם באותו רגע, או את מי שאתם משתוקקים להיות, זה מותר, זה מנחם וזה מדבר את הקול הפנימי שלכם בקול מוסיקלי. המסע שלכם ייראה כל כך שונה עם שיר באמתחתכם….