• הרשמה לרשימת התפוצה

  כתובת הדוא"ל שלך:

 • אלי שיר מופיעה למען הקהילה

  מופע התנדבותי בבית החולים "הדסה" ב 25.1
 • אלי שיר חוזרות מהופעות בפולין

  מקהלת אלי שיר חזרה השבוע ממסע הופעות במסגרת מסע שורשים בקרקוב ,וורשה ולודג'. המקהלה הופיעה וייצגה בכבוד את ישראל בסדרת מופעים מרשימה!
 • נופש פסח תשע"א

  רוצים לבלות נופש פסח חוויתי ומוסיקלי? השנה אהיה שם אי"ה בבית ההארחה שלומי, עם תכנית מוסיקלית ייחודית, וערבי שירה בציבור, לצד טיולים ושיעורי עיון. לפרטים צלצלו: 054-2488868
 • הופעות בכנסים

  אלי שיר הופיעה לאחרונה בשני כנסי מקהלות: האחת ברמת אפעל בכנס שארגנה, וההופעה השניה בכנס מקהלות נשים בגבעת שמואל

על שירה ריפוי ומה שביניהם

היכן מתחילה השירה והיכן נמשך מתוכה ריפוי? האם אנו שרים כי אנחנו פועלים מתוך הרגל, נמצאים בתוך טקס או תפילה, מרדימים את הילד, שוטפים כלים? האם אנו שרים רק מכורח הנסיבות , או מתוך רצון פנימי לרפא באמצעות הקול שלנו את עצמנו?

הקול האנושי נושא בתוכו נחמה, מרגוע, תהודה לקול הפנימי שבנו. יש בו תדרים ומנעד שלא נמצאים בקול המדבר.

בקול השר,בשונה מהקול המדבר יש גם שליטה מודעת על נשימת ונשיפת האוויר, על הגיית המילים בהטעמה שונה מדיבור. יש גם מרווחים של שתיקה בין משפט אחד למשנהו, וגם הם חלק מהשפה השירתית. ויש את מה שלא ניתן לכמת למילים ולתאר, וזו המנגינה, הלחן. כמו סיפור טוב או משל שנון, כך גם המנגינה קונה את מקומה בעולם הפנימי שלנו,מחלחלת ונשארת שם צרובה ושמורה . למנגינה עולם פנימי משלה: מבנה ,מנעד וצלילים, ריתמוס, מסגרת. היא מגיעה אלינו כמכלול שלם, ונקלטת בתודעה בהתאם לנסיבות שבהם עברה אלינו.

בתרבויות רבות נשים שרות תוך כדי עבודתן. בדרך כלל, תוך כדי עבודה פיזית קשה וממושכת. הפעולה של השירה נועדת למצב חוויה חיובית מתוך מצב של מאמץ פיזי, כדי לאגור כוח נפשי למאמץ המתמשך. מכירים את "אנו הולכים בדרך, הופה היי?", מכירים טירונים שצועדים ושרים בקולי קולות ?

רגע, ומה עם כל זייפני המקלחות לדורותיהם?…

כן, גם שירה במקלחת נותנת שחרור מהלחץ של ביקורת עצמית- האם אני שר יפה? האם אני מזייף/ת? קירות חדר האמבטיה מעניקים לנו מרחב תהודה פרטי ואינטימי.

אבל לא רק במצב של אינטימיות , או של מצוקה או מאמץ פיזי השירה מגיעה. בתרבויות רבות שרים לילדים לפני שנתם. התקשורת המוסיקלית שמעבירה חוויות לזולת היא ברמה חושית עמוקה, ואנשים זקוקים לחוויה החושית בתהליכי מעבר ,כמו ממצב ערות למצב שינה. במצב של לפני שינה, המערכות הפיזיות והמנטליות נינוחות יותר, והשירה מרפה את הנפש, כמו גם נענוע חוזר והולך. גם לשירה יש את המעגליות שלה בשיר שיש בו מבנה חוזר ונשנה, כמו מנטרה מוסיקלית.

לפני כמה שנים נפטר חבר שלנו ממחלת הסרטן. ב"שבעה" פנתה אליי אשתו וסיפרה שהרופאים שתמכו בו בשלבים הסופניים, בהם עבר סבל רב, הציעו לה שינגנו וישירו לו, ושהיא מאד רצתה לבקש ממני להגיע אליהם, אבל התלבטה מאד… אז הבנתי גם ששלב המעבר מעולמנו לעולם הבא גם הוא מעבר ששירה יכולה לעבד.

על ידי שירה, אנו מרחיבים את מנעד הצלילים היומיומי שעוטף אותנו ומרחיבים את הסביבה המנטלית לגבולות חדשים , ולהם אנו זקוקים מאד.

אלה הם הכלים שלנו לטפל בעצמנו, במצבים של מתח, פיזור, בלבול, עצב, כמו גם מעברים בחיים ומהם לחיים האחרים שלנו. אנו בעצם אוספים את עצמנו דרך שירה וכל מה שהיא מביאה איתה כשפת ביטוי. בעצם, אנו מנענעים את עצמנו בעריסת שירים ומחזקים את עצמנו .

להגיב