• הרשמה לרשימת התפוצה

  כתובת הדוא"ל שלך:

 • אלי שיר מופיעה למען הקהילה

  מופע התנדבותי בבית החולים "הדסה" ב 25.1
 • אלי שיר חוזרות מהופעות בפולין

  מקהלת אלי שיר חזרה השבוע ממסע הופעות במסגרת מסע שורשים בקרקוב ,וורשה ולודג'. המקהלה הופיעה וייצגה בכבוד את ישראל בסדרת מופעים מרשימה!
 • נופש פסח תשע"א

  רוצים לבלות נופש פסח חוויתי ומוסיקלי? השנה אהיה שם אי"ה בבית ההארחה שלומי, עם תכנית מוסיקלית ייחודית, וערבי שירה בציבור, לצד טיולים ושיעורי עיון. לפרטים צלצלו: 054-2488868
 • הופעות בכנסים

  אלי שיר הופיעה לאחרונה בשני כנסי מקהלות: האחת ברמת אפעל בכנס שארגנה, וההופעה השניה בכנס מקהלות נשים בגבעת שמואל

"אשירה לה' בחיי…" שירים

מאמרים קצרים בנושאי רוחניות ומוסיקה/אסתי קמאי

אמרות והארות-מזון רוחני לדרך…


"השמחה איננה עניין שולי במסעך הרוחני – היא חיונית."

"הרגל את עצמך לזמר ניגון. זה ייתן לך חיים חדשים וימלא אותך בשמחה."(ר'נחמן מברסלב")

"עצבות נועלת שערי שמיים, תפילה פותחת שערים נעולים, והשמחה בכוחה לשבר חומות (הבעש"ט)

"חפש את המקודש הטמון בחולין, חפש את המופלא בתוך השכיח. האם אין 'שיר השירים' בעת ובעונה אחת שיר אהבה, ואף הקדוש מכל כתבי הקודש?" (הרב ראי"ה קוק)

"אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות."

"עיקר ישוב הדעת הוא על ידי שמחה, כי על ידי השמחה יוכל להנהיג את המוח כרצונו ולישב דעתו ולחשוב." (ר' נחמן מברסלב)

"טוב לאדם להרגיל את עצמו להחיות את עצמו בכל פעם ע"י איזה ניגון לשמח את נפשו ולדבק את עצמו לה' יתברך ע"י זה, ובפרט בשבת ויו"ט". (ר' נחמן מברסלב)

מי שיש לו נשמה של יוצר מוכרח להיות יוצר רעיונות ומחשבות, אי אפשר לו להיסגר בתלמודו השטחי לבד, כי שלהבת הנשמה עולה היא מאליה ואי אפשר לעצור אותה ממהלכה. (הרב ראי"ה קוק, "אורות הקודש")

ליקוטי מוהר"ן תורה רל"ז: "הניגון והכלי שיר הביא לוי לעולם וזה שאמרה לאה הפעם ילווה אישי אלי-שעתה הפעם שנולד לוי שע"י באה בחי' הניגון וכלי שיר לעולם, הפעם ילווה אישי אלי בבואי כי התחברות שני דברים הוא ע"י ניגון וכלי שיר".

ר' נתן מברסלב בליקוטי הלכות (הל' נשיאת כפיים ה"ה, ס"ו):

"כי עיקר התחברות שני דברים הרחוקים זה מזה מאוד שהם כמו שני הפכים, עיקר התחברותם ע"י ניגון". ומפה מבאר ר' נתן את עניין עבודת ה' בשירה ובניגון: "כי עיקר הדבקות והתחברות לה' יתברך מזה העולם השפל והגשמי והנמוך מאוד הוא ע"י ניגון וזמרה. וכמו שרואים בחוש שאפילו האדם הרחוק מאוד מה' יתברך ומונח בדיותא התחתונה ע"פ רוב, ע"י ניגון נתעורר לה' יתברך ומזכיר לעצמו היכן הוא בעולם". וכמו שבכוח הניגון האדם נדבק בה' כך קיימת גם תנועה הפוכה: "היינו, שכל קולות הנגינה שלו יהיו לשמיים, לקשר דברי התורה בליבו ועי"ז כתבם על לוח ליבו כי ע"י זה יזכה שיהיו נכתבים ונחקקים אותיות התורה בליבו".

הכוח בשירה ובניגון פועל לחבר בין דברים בשני הכיוונים גם מלמטה למעלה- האדם להשי"ת, לגם מלמעלה למטה- דברי התורה אל הלב. ניתן ע"פ עקרון זה להסביר מדוע סעודה שבה שירות ותשבחות לה' נחשבת סעודת מצווה :

(רמ"א תר"ע ס"ב) " כי בכוח הניגון לקשר גם את הסעודה הגשמית להקב"ה, וכן ניתן לראות את העיקרון הזה בין בני אדם שניתן לקרב בין רחוקים ע"י שירה וניגון כמו שרואים בחוש. וכדי שהדברים לא יישארו ברעיונות בעלמא ".